პორტფოლიო 2013-2014 ს.წ

http://intelgorgadzenona71.blogspot.com/

CV    გვარი, სახელი                      გორგაძე ნონა
დაბადების თარიღი                       10.10.1971
მისამართი                                        ქ.ხაშური ლომოურის ქ.N 7ა
ტელეფონი                     595 53 60 38             E-mail         gorgadzenona71@gmail.com
განათლება                      უმაღლესი. თბილისის ს.ს.ორბელიანის სახელობის სახელმწიფო პედაგოგიური ინსტიტუტი (1989-1994წ). ფიზიკა მათემატიკის ფაკულტეტი, ფიზიკის სპეციალობა
 სამუშაო გამოცდილება    ხაშურის რაიონი სოფ. ტეზრის საჯარო სკოლა  ფიზიკ-მათემატიკის სერტიფიცირებული( მათემატიკა)  პედაგოგი - 21 წელი(სამუშაო გამოცდილება) . განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პროექტ „ისწავლე დღეს დასაქმდი ხვალ“ - ტრენერი კომპიუტერულ უნარებში.( 9 ჯგუფთან, თითოეულში 28 საათი)
ტრენინგები     
·         საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო პროექტი-„ილია ჭავჭავაძე“ სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ტრენინგ -პროგრამა (I-II ეტაპი)   - 2004წელი
·         ასოციაცია „სკოლა-ოჯახი-საზოგადოება“- გაკვეთილის დაგეგმვისა და შეფასებისთანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვა სკოლაში  ტრენინგ-პროგრამა  2005
·         სამოქალაქო მრჩეველთა კავშირი - კომპიუტერული უნარ- ჩვევების განვითარება ( WINDOWS XP, MS WORD 2003, MS EXCEL 2003, PHOTOSHOP 7.0, PAGEMAKER 7.0)    2006
·         ახალი ტექნოლოგიების ინსტიტუტი „მათემატიკის სწავლება და ზოგადი უნარები ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლაში“   2006
·         საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ფონდ „ირმის ნახტომის“ და „ ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის“ მიერ ორგანიზებული ინტეგრირებული გაკვეთილების დაგეგმვის ტრენინგ -პროგრამა - 2008წელი. 2008 წლის კონფერენციაში ნომინაცია საუკეთესო საგნობრივი ინიციატივა საბუნებისმეტყველო საგნებში გამარჯვებული გაკვეთილი-Iადგილი
·         მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი „ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენება სასწავლო პროცესში“  I-II დონე    2011წელი , პროგრამა ანიმოტო   2012წელი
·         კონფერენცია თემაზე - “ პროექტზე დაფუძვნებული სწავლება სკოლაში“    . მონაწილეობა პროექტის წარდგენა -1 კრედიტი    2013წ. 21-22 ივნისი
 ენები  ქართული(მშობლიური)    რუსული(კარგად)   ინგლისური(საწყის დონეზე)
ჰობი          წიგნების კითხვა,  ლოგიკურ ინტელექტუალური თამაშები

1)თემატური გეგმები
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfeGRaWDZ4UmlaNjg/edit?usp=sharing
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfNm9ZdENoNDRMWlk/edit?usp=docslist_api
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfNm9ZdENoNDRMWlk/edit?usp=sharing

2) ინტეგრირებული გაკვეთილი- როგორ გავზომოთ ფიზიკური სიდიდე
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfZnBPTVNLTG9yNmM/edit?usp=sharing
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfbC1hUkNXRFo2NVk/edit?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfaHdfV0RLVTN2b3c/edit?usp=sharing

გაკვეთილის  მთავარი თემა
 როგორ გავზომოთ ფიზიკური სიდიდე
სწავლების საფეხური
საგანი
პედაგოგი
მე-2 საფეხური, მე-7 კლასი
ფიზიკა, მათემატიკა, ისტ-ი
ნონა გორგაძე
მოსწავლეთა პროფილი
13 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
როგორც მოგეხსენებათ ადამიანს ყოველდღიურ ცხოვრებაში ხშირად სჭირდება სხვადასხვა ფიზიკური სიდიდის გაზომვა, როგორიცაა ტემპერატურა, მოცულობა, დრო და სხვა. დღევანდელი გაკვეთილი ხელს შეუწყობს მოსწავლეებს გამოუმუშავდეთ ფიზიკური სიდიდეების გაზომვის, ხელსაწყოს დანაყოფის ფასის დადგენის, ფიზიკური სიდიდეების პირდაპირი და არაპირდაპირი გზებით გაზომვის უნარ-ჩვევები.



გაკვეთილის მიზნები და შედეგები

მოსწავლეებმა შეძლონ ფიზიკური სიდიდეების გასაზომი ხელსაწყოების დანაყოფის ფასის დადგენა.  გაზომვის პირდაპირი გზით სხეულის მოცულობის გამოთვლა. ექსპერიმენტის ჩატარება და შეგროვილი მონაცემების ხელსაყრელი ფორმით წარმოდგენა. გამოთქმული ვარაუდის დასაბუთება ჩატარებული ექსპერიმენტის შედეგებით.
მათ. VII.4. მოსწავლეს შეუძლია ზომის სხვადასხვა ერთეულების ერთმანეთთან დაკავშირება და მათი გამოყენება ამოცანების ამოხსნისას.
მათ. VII.9.   მოსწავლეს შეუძლია გეომეტრიული ფიგურების ამოცნობა, მათი სახეობების შედარება და კლასიფიცირება.
ბუნ.VII.1. მოსწავლეს შეუძლია ანსაზღვროს კვლევის საგანი და კვლევის ეტაპები.

შედეგი  თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         აყალიბებს კვლევის მიზანს;
·         გამოთქვამს  მოსაზრებას/ვარაუდს;
·         რჩევს  მონაცემების  ოპოვების გზებს (მაგ., ცდით, საველე სამუშაოს ჩატარებით, გამოკითხვით, საკითხის ირგვლივ ლიტერატურის მოძიებით);
·         განარჩევს მუდმივ და ცვლად (დამოკიდებულ, დამოუკიდებელ) პარამეტრებს;
·         განსაზღვრავს  კვლევითი აქტივობების თანმიმდევრობას;
·         არჩევს სათანადო ხელსაწყოებს/ აღჭურვილობას/ინსტრუმენტებს;
·         არჩევს მონაცემების აღრიცხვის ფორმებს (ცხრილები, გრაფიკები, სიები, ფოტოები, ჩანაწერები).


ბუნ.VII.2.მოსწავლეს შეუძლია კვლევითი   პროცედურის განხორციელება/ მონაცემების აღრიცხვა.
შედეგი  თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·          იყენებს შესაბამის მასალას ან/და აღჭურვილობას და ატარებს დაგეგმილ ცდას უსაფრთხოების წესების დაცვით;
·         აწარმოებს  დაკვირვებას ან /და გაზომვებს,    აღრიცხავს მონაცემებს;
·         აკვირდება, ზომავს, იყენებს ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო საშუალებებს მონაცემების სათანადო სიზუსტით  რეგისტრირებისთვის (მაგ.,  ცვლადების მნიშვნელობების აღრიცხვა ქრონოლოგიურად);
·         იყენებს სათანადო წესებს საკუთარი და სხვათა უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად. 



ბუნ.VII.3.მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა წარმოდგენა სხვადასხვა საკომუნიკაციო  საშუალების გამოყენებით.

შედეგი  თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         იყენებს სხვადასხვა ხერხს  (დიაგრამებს, ცხრილებს, გრაფიკებს, სიებს) მონაცემთა წარმოსადგენად;
·         იყენებს საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებს თვისბრივი და რაოდენობრივი მონაცემების წარმოსადგენად. 


ბუნ.VII.4.მოსწავლეს შეუძლია  მონაცემთა ანალიზი და შეფასება.

შედეგი  თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         იყენებს დიაგრამებს, ცხრილებს და გრაფიკებმონაცემებს ან  ცვლადებს შორის დამოკიდებულების აღსაწერად;
·         აანალიზებს მონაცემებს  და გამოიტანს დასკვნებს;  
·         ადარებს  დასკვნებგამოთქმულ ვარაუდს;
·         განიხილავს  დაკვირვებისა  გაზომვების დროს  გამოვლენილ  მოულოდნელობებს, ცდილობს მათ  ახსნას.

წინასწარი ცოდნა

მათემატიკიდან იციან ფიზიკური სიდიდეების საზომი ერთეულები, მართკუთხა პარალელეპიპედის ფორმის სხეულის მოცულობის გამოთვლა
ფიზიკიდან იცნობენ ფიზიკურ ხელსაწყოებს: თერმომეტრს, მენზურას, სახაზავს და სხვა.


შეფასების საგანი და პროცედურები

მოსწავლეთა შესაფასებლად გაკვეთილის სხვადასხვა ეტაპზე ვიყენებ როგორც განმავითარებელ ისე განმსაზღვრელ შეფასებებს. ასევე მოსწავლეები აფასებენ ერთმანეთს წინასწარ გამზადებული რუბრიკის შევსებით.
ჯგუფური ექსპერიმენტის მსვლელოისას ვიყენებ განმავითარებელ შეფასებას
კითხვებზე პასუხისას, ნამუშევრის წარდგენისა და ჩანაწერების გაცნობისას ვიყენებ განმსაზღვრელ შეფასებას.
მოსწავლეებს ვაფასებ  შემდეგი შეფასების რუბრიკის საშუალებით
1-3 ქულავერ გაერკვა დანაყოფის ფასის განსაზღვრაში, მექანიკურად იმეორებს სხვის ან მასწავლებლის ნათქვამს. შესაბამისად, ვერ ასრულებს სავარჯიშოს, თუმცა ამბობს(ან ვერ ამბობს), რომ წყლის მოცულობა გაიზომა პირდაპირი, ქვის კი არაპირდაპირი გზით.
4–5 ქულამოსწავლე აფიქსირებს, რომ სიგრძე იზომება სახაზაბით და ტემპერატურა თერმომეტრით, მაგრამ უჭირს გაიაზროს ტერმინი პირდაპირი გაზომვა. მასწავლებლის დახმარებით საზღვრავს სკალის დანაყოფის ფასს. ასევე სურსთის მიხედვით სავარჯიშოების შესრულებაშიც სჭირდება მასწავლებლის დახმარება.
6–7 ქულადანაყოფის ფასის განსაზღვრისას საჭიროებს დახმარებას, ასევე სურათის მიხედვით სავარჯიშოების შესრულებისას შეინიშნება ხარვეზები.
8–10 ქულამოსწავლე სწორად აფიქსირებს რომელი ფიზიკური სიდიდე იზომება უშუალოდ და რომელი არაპირდაპირი გზით. ცალკეული მაგალითების განხილვისას ჩანს, რომ კარგად გაიგო დანაყოფის ფასის განსაზღვრა და საზღვრავს სწორად.მიღებულ ცოდნას იყენებს სურათის მიხედვით სავარჯიშოს შესრულებისას.



სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები

ძელაკი, სახაზავი, წყლიანი ჭურჭელი, მენზურა თერმომეტრი. თვალსაჩინოება-(თერმომეტრები, მენზურები სხვადასხვა სკალით)
სახელმძღვანელო- ბუნებუსმეტყველება. ავტორი: ლეილა ჩიჩუა
 კომპიუტერი და  პროექტორი.



გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
 საორგანიზაციო საკითხები- 2წთ
                   A ფაზა(გამოწვევა)
1.აქტივობა- თვალსაჩინოებაზე დაკვირვება და მონაცემების შეგროვება- 6წთ
მიზანი: მოსწავლეებმა გაიხსენონ წინა გაკვეთილზე ნასწავლი ხელსაწყოს დანაყოფის ფასის დადგენა, სხვადასხვა სახის ( სპირტიანი, სითხიანი, ვერცხლისწყლიანი) თერმომეტრის სკალაზე დაკვირვების შედეგად და დაადგინონ მისი დანაყოფის ფასი.
მასწავლებელი შემთხვევითი შერცევის გზით მოახდენს მოსწავლეთა დაჯგუფებას სამ ჯგუფად. მოსწავლეებს სამუშაო მაგიდაზე ხვდებათ ფიზიკური ხელსაწყოები, მასწავლებელი აძლევს მკაფიო მითითებებს სესასრულებელი დავალებების ირგვლივ.
 მოსწავლეები დააკვირდებიან თერმომეტრებს შეასრულებენ მათემატიკურ გამოთვლებს და მოპოვებულ მონაცემებს ჩაინიშნავენ, გაამზადებენ კლასის წინაშე წარსადგენად.
                             B ფაზა
2.აქტივობა- მინი ლექცია თემაზე მენზურის დანაყოფის ფასის განსაზღვრა-5წთ
მასწავლებელი მოსწავლეებს გააცნობს მენზურის გამოყენებით არაწესიერი ფორმის მყარი სხეულის მოცულობის გამოთვლის გზას
3.აქტივობა- პრაქტიკული სამუშაო- 15 წთ
მიზანი: მოსწავლეებმა გამოთქვან ვარაუდი ორი სხვადასხვა გზით გაზომილი ფიზიკური სიდიდის შესახებ.
1. გზით- მენზურის გამოყენებით გამოთვალონ მართკუთხა პარალელეპიპედის ფორმის (სფეროს ფორმის) სხეულთა მოცულობები.
2.გზით- სახაზახის გამოყენებით გაზომოს სხეულის სიგრძე, სიგანე, სიმაღლე და მათემატიკური ფორმულის გამოყენებით გამოთვალოს სხეულის მოცულობა.  ორი ცდის შედეგად მიღებული მონაცემები შეადაროს ერთმანეთს და ცდის შედეგად მიღებული მონაცემების შედეგების შედარებით გადაამოწმონ გამართლდა თუ არა გამოთქმული ვარაუდი.
შეგროვილი მონაცემები წარმოადგინონ ხელსაყრელი ფორმით კლასის წინაშე
                          C ფაზა
4. აქტივობა - შესრულებული სამუშაოს შეჯამება, მოპოვებული მონაცემების წარდგენა- 9წთ
თითოეულ ჯგუფს ეძლევა დრო 3-3 წთ შედეგების წარსადგენად.
5. აქტივობა- მასწავლებლის შეფასება,  ურთიერთ შეფასება-6წთ
მოსწავლეებს ურიგდებათ ურთიერთ შეფასების გამზადებული რუბრიკა შესავსებათ
6.აქტივობა- საშინაო დავალება-2წთ
ანგარიში:https://docs.google.com/document/d/1tc24vSKWXA7kXGKcpt72MEbnT3jwJvE2sO-iPpuqiSY/edit?usp=sharing
ისტ-ით გამდიდრებული გაკვეთილი :
წილადების გამრავლება და გაყოფა
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfUnVSdFFpNm1tSGs/edit?usp=sharing
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfek54TVY4V1RmWU0/edit?usp=sharing   
წილადები ყოველდღიურ ცხოვრებაში( პროექტი)
https://drive.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfQ1VvejlURjQ3NVU/edit?usp=sharinghttps://drive.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfZlVENmRpVjlDaGc/edit?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfSFdiU2lyVVgxOFU/edit?usp=sharing

ისტ-ით გამდიდრებული გაკვეთილი- მრავალკუთხედის პერიმეტრის გამოთვლა
https://drive.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfMWc0QmZpWjByS1U/edit?usp=sharing


ისტ-ით გამდიდრებული გაკვეთილი- ელექტრული მუხტები და ელემენტარული ნაწილაკები
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfZW1fMlZVZkRFdE0/edit?usp=sharing
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfUG50NVFrOUMxRVU/edit?usp=sharing

შემაჯამებელი გაკვეთილი მე-5, მე-6 კლასი
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfQkhrSEplR09uakE/edit?usp=sharing
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfaDNxRlhjTlk2MFk/edit?usp=sharing
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfaFpVdVcxRXJUWXM/edit?usp=sharing
შეფასების ცხრილი
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfYklaM2xiREJ4a0U/edit?usp=sharing

3) ანგარიში- ტრენინგის
 https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfRmozdGsyems5dWs/edit?usp=sharing

4) კონფერენციის  "პროექტზე დაფუძვნებული სწავლება სკოლაში"- ანგარიში
 კონფერენციაზე ჩემს მიერ წარდგენილი პროექტის მასალები თან ერთვის ანგარიშს.
საპროექტო თემა- " შეეძლო თუ არა არქიმედეს დედამიწის აწევა?"
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfWnVQelg4Q2IyWlU/edit?usp=sharing
გამოხმაურება:
https://drive.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfaVRMTklzQ2pKT28/edit?usp=sharing

5) სადიაგნოსტიკო ტესტები
მე-4კლ.https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfQTZNcF9CeERUUGs/edit?usp=sharing
მე-5კლ.https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfSmEzaWZNVDM2LUE/edit?usp=sharing
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfM2NGTkdPOHZIbnM/edit?usp=sharing
შემაჯამებელი სამუშაოს ანალიზის ფორმა
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfV2w1emtIZFRzSUE/edit?usp=sharing

6) პროექტი თემაზე - "მარტივი მექანიზმების გამოყენება ყოფაცხოვრებაში"
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfZjBEUXJjWV9PbFk/edit?usp=sharing
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfU2kxci1wSUF5WXc/edit?usp=sharing
7) ტრენერად მუშაობის გამოცდილება
 2012 წლიდან-განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პროექტ „ისწავლე დღეს დასაქმდი ხვალ“ - ტრენერი კომპიუტერულ უნარებში.
( 9 ჯგუფთან, თითოეულში 28 საათი)
8) სტატიის გამოქვეყვება ჟურნალში
https://docs.google.com/file/d/0B4ah_rMKHSOfVnR1bzM0Nl9mQWM/edit?usp=sharing
http://issuu.com/52618/docs/jurnali_meore

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS